Bizden Haberler

english 90x80
ozgur dusler anaokulu yatay_09 90x80
ozgurdusler anaokulu blog ingilizce egitimi banner_01 90x80

Erken Yaşta Çift Dilli Eğitimin Faydaları

0-6 yaşları arasında, çocukların beyinleri ikinci bir dil öğrenmeye son derece uygundur. Aslında, iki dile maruz kalan çocuklar, dildeki bir değişikliği 6 ay gibi erken bir zamanda tespit etmede başarılı olurlar. Yürümeyi öğrendikleri gibi ve ana dillerini öğrendikleri kadar kolay bir şekilde ikinci bir dili de öğrenebilirler.

Yetişkinler olarak dilbilgisi kurallarını dikkate alıyor ve pratik yapıyoruz, ancak küçük çocuklar sesleri, yapıları, tonlama kalıplarını ve ikinci bir dilin kurallarını çok kolay bir şekilde özümsüyorlar. Çocuklar 8 yaşına kadar ikinci dilin sesleri arasındaki farkları algılayabiliyor ve günlük rutinlerine dahil edebiliyorlar

İki dil öğrenmenin çocuğunuzun kafasını karıştıracağından veya dikkatini dağıtacağından korkmayın. Unutmayın, beyinleri esnektir ve ikinci bir dili öğrenmenin ötesinde gelişen beceriler ölçülemez. İki dilli çocuklar, bir nesnenin farklı bir dilde farklı bir isme sahip olmasına rağmen aynı kaldığını (nesne kalıcılığı) öğrenirler. Örneğin İngilizce’de olduğu gibi Türkçe’de de Top, Top olarak kalır. Araştırmalar ayrıca yabancı dil öğrenmenin eleştirel düşünme becerilerini, yaratıcılığı ve zihin esnekliğini artırdığını defalarca göstermiştir.

ÖDA İngilizce Koordinatör Duygu Tokgöz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *